استانداردهای حسابداری

استانداردهای-حسابداری-شرکت-حسابداری-موسسه-حسابداری-مشاورین-تهران-و-شرکا-تی-سی-پی-TCP

فهرست محتوا

استانداردهای حسابداری ایران بر مبنای مفاهیم نظری گزارشگری مالی تهیه و تدوین شده است

استانداردهای حسابداری در تهیه صورت های مالی بکار می رود و صورت های مالی تهیه شده توسط شرکت حسابداری مورد استفاده اشخاص برون سازمانی قرار می گیرند .

حسابداران شرکت حسابداری در هنگام تهیه صورتهای مالی برون سازمانی که برای عموم جامعه (تمام استفاده کننده از قبیل سهامداران ، بانک ها و…) تهیه میشود ، برای حفظ دامنه کاربردی صورت های مالی باید استانداردهای حسابداری را رعایت نمایند.

صورت های مالی به منظور ارائه اطلاعات مفید در مورد وضعیت مالی و همینطور عملکرد مالی جهت تصمیم گیری و قضاوت آگاهانه نسبت به واحد تجاری توسط موسسه حسابداری با رعایت استانداردهای حسابداری به استفاده کنندگان برون سازمانی ارائه می شود .

بصورت کلی دامنه کاربرد استاندارهای حسابداری ، تهیه صورتهای مالی با مقاصد عمومی و یا برون سازمانی می باشد

بصورت کلی تمام فعالیت های مالی و حسابداری توسط شرکت حسابداری در تمامی سازمان ها و واحد های تجاری با بکارگیری استانداردهای حسابداری انجام میشود .

استاندارهای حسابداری را میتوانه به سه قسمت تقسیم کرد : 1_شرح مسئله 2_بحث مستدل 3_ارئه راهکار .

بحث مستدل عبارت است از توضیح استدلالی و قابل قبول برای جلوگیری و مقابله با مشکلات حسابداری.

خصوصیات صورت های مالی

صورت های مالی باید قابل مقایسه و  قابل اتکاء باشند و این دو قابلت از مهم ترین ویژگی های صورت های مالی می باشد

بصورت کلی خصوصیات کیفی صورت های مالی عبارت اند از:

1_مرتبط بودن

2_مفید بودن

3_قابل رسیدگی بودن

4_کامل بودن

5_ثبات رویه

6_قابلیت اتکاء

7_قابل مقایسه بودن

میتوان گفت استانداردهای حسابداری مقرراتی هستند برای چگونگی تهیه صورت های مالی که شرکت حسابداری در این رابطه خدمات موردنیاز را ارائه می دهد.

قابل مقایسه بودن

رعایت استانداردهای حسابداری توسط موسسه حسابداری و پیروی از یک رویه باعث حفظ قابلیت مقایسه ای صورت های مالی میشود

صورت های مالی ارائه شده توسط شرکت حسابداری براساس استاندارد های حسابداری باید با صورت های مالی سال ها گذشته و واحد های تجاری دیگر قابل مقایسه باشد

اطلاعات مالی زمانی میتوانند از خصوصیات مشابه ای داشتند باشند که در سیستم حسابداری ثبات رویه وجود داشته باشد و همینطور استانداردهای حسابداری رعایت شود .

قابلیت اتکاء

یکی از ویژگی صورت های مالی قابلیت اتکاء آنها می باشد که عدم رعایت استانداردهای حسابداری قابلیت اتکاء صورت های مالی را تحت تاثیر می گذارد.

استفاده کنندگان از اطلاعات مالی قابلیت اتکاء صورت های مالی را بررسی کرده و باتوجه به نیاز خود از صورت های مالی واحد تجاری استفاده می کنند .

همراه با صورت های مالی قابل اتکاء باید یادداشت های توضیحی همراه ارائه شود و در یادداشت های توضیحی همراه افشاییات لازم صورت گیرد

و همینطور صورت های مالی باید حسابرسی شده باشند و مورد تایید حسابرسان مستقل قرارگیرند در غیر اینصورت قابل اتکاء نمی باشند .

ویژگی استانداردهای حسابداری ارائه شده

استانداردهای حسابداری مورد تایید انجمن های مورد قبل جامعه باید با کیفیت بالا ارائه شود و تمام واحد های تجاری فعال در یک جامعه برای تهیه صورت های مالی باید استاندارد های مدنظر را سرمشق قرار دهند .

استانداردهای حسابداری برای واحد های تجاری لازم الاجرا می باشند .

از ویژگی های مهم استانداردهای حسابداری ارائه شده به جامعه میتوان به فهم پذیری ، یکسان سازی ، کیفیت ارائه بالا ، بیان حرفه ای و در عین حال ساده اشاره کرد .

هدف صورتهای مالی

صورت های مالی نشانگرد موقعیت مالی و همینطور عملکرد مالی یک واحد تجاری می باشد .

هدف از ارائه صورت های مالی ارائه اطلاعات در مورد وضعیت مالی و عملکرد مالی واحد تجاری می باشد که برای طیف وسیعی از استفاده کنندگان در تصمیم گیری های اقتصادی مفید و لازم می باشد .

لازم به ذکر است که صورت های مالی نشان دهنده ی عملکرد مدیریت شرکت هستند و استفاده کنندگان از اطلاعات مالی میتواند آینده ی واحد تجاری را پیش بینی کنند.

صورت های مالی اطلاعات مفیدی دررابطه با دارایی ها و جریان نقدینگی واحد تجاری ارائه می دهند که استفاده کنندگان با این اطلاعات میتوانند وضعیت واحد تجاری را پیش بینی نمایند

لازم به ذکر است اطلاعات مالی در صورت های مالی از قبیل سود و زیان ، وضعیت دارایی و بدهی های واحد تجاری ، قدرت نقدینگی ، سرمایه درگردش و غیره همراه با اطلاعات افشاء شده در یادداشت های توضیحی همراه برای پیش بینی آینده واحد تجاری کمک شایانی می نماید .

شرکت حسابداری میتواند به استفاده کنندگان از اطلاعات مالی مشاوره مالی لازم را ارائه نماید تا استفاده کنندگان از اطلاعات مالی صورت های مالی را به بهترین شکل ممکن تجزیه و تحلیل نمایند .

 

برای مشاوره رایگان با ما تماس بگیرید

 

نوشته شده توسط:  مشاورین تهران و شرکا

جستجوهای مرتبط با ما : شرکت حسابداری، موسسه حسابداری، خدمات حسابداری، مشاوره مالی، خدمات مالیاتی

یک نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره رایگان با متخصصین تی سی پی

صفحه اصلی - اسلایدر

آخرین ارسالات

واتساپ
تماس با ما