اظهارنامه مالیاتی ونکاتی ازآن

اظهارنامه مالیاتی-مشاورین-تهران-و-شرکا
فهرست محتوا

روش محاسبه‌ی مالیات در ایران به دو صورت است علی‌الرأس و خوداظهاری. امروزه نظام‌های مالیاتی پیشرفته ترجیح میدهند به جای شیوه‌ی علی‌الرأس که در آن مأموران اداره‌ی مالیات به تعیین میزان مالیات می‌پردازند، خوداظهاری را جایگزین کنند. خوداظهاری به این شکل است که شخص حقیقی یا حقوقی اعلام می‌کند که در سالِ مالیاتی خود به چه میزان سود داشته و به چه میزان باید مالیات بپردازد.

سال مالیاتی

سالِ مالیاتی یکسال شمسی است که از اول فروردین شروع می‌شود و اتمام آن در پایان اسفند آن سال است . ولی در رابطه با اشخاص حقوقی که سال مالی آنها به موجب اساسنامه‌شان با سال مالیاتی مغایرت دارد ، ملاک مشخص کردن میزان مالیات، سالِ مالی آن شرکت است.

پرداخت مالیات به صورت خود اظهاری در اظهارنامه مالیاتی چگونه است

در روش خود اظهاری، اشخاص چه حقیقی یا حقوقی باید ، میزان مالیات خود را بدون دخالت ممیزین و کارشناسان سازمان امور مالیاتی، به صورت کامل و واضح بیان کنند و نباید هیچ گونه شبهه ای در آن وجود داشته باشد. کارشناسان سازمان امور مالیاتی بعد از چک کردن مدارک ارسالی توسط شخص حقیقی یا حقوقی و اطمینان ازدرست بودن مدارک ارسالی و عدم تطابق  از قوانین، مالیات اعلام شده را پذیرفته و به همان مقدار، پرداخت مالیات برای شخص تعیین می گردد. شرکت هایی که به مدت 3 سال اظهارنامه مالیاتی آن ها از طرف سازمان امور مالیاتی مورد قبول باشد و نسبت به مالیات خود معترض نباشند، مشمول 5 درصد جایزه برای مالیات های پرداختی 3 ساله شان می شوند.

چگونگی تنظیم اظهارنامه مالیاتی

برای درک بهتر چگونگی تنظیم اظهار نامه مالیاتی باید بدانیم که سیاست و برنامه عملیاتی سازمان امور مالیاتی کشور در حال حاضر اخذ الکترونیکی اظهارنامه ، بدون نیاز به مراجعه حضوری مودیان به واحد های مالیاتی می باشد. ارسال الکترونیکی اظهارنامه،مشروط به تکمیل مراحل ثبت نام الکترونیکی به شرح زیر می باشد. بهتر است تسلیم اظهار نامه قبل از فرا رسیدن روزهای پایانی مهلت تسلیم اظهارنامه صورت گیرد.

مودیان حقیقی

ارائه اظهارنامه الکترونیکی برای این دسته از مودیان تنها در صورت تکمیل ثبت نام الکترونیکی امکان پذیر می باشد. برای واحدهای مشارکتی، جهت عملکرد سال جاری فقط تکمیل یک اظهارنامه کافی است و احتیاجی به ارائه اظهارنامه انفرادی برای تمامی شرکاء نمی باشد

مودیان حقوقی

ارائه اظهارنامه مالیاتی الکترونیکی برای این دسته از مودیان با استفاده از نام کاربری و کلمه عبور و کد رهگیری پیش ثبت نام و در صورت تکمیل اطلاعات ثبت نام امکان پذیر می باشد. بنابراین لازم است مودیان حقوقی نسبت به تکمیل ثبت نام ورفع ایرادات احتمالی این مرحله از طریق سامانه اینترنتی عملیات اقدام نمایند.

مواردی در مورد اظهارنامه مالیاتی که باید از آن ها مطلع بود

مالیات باتوجه به در آمد مودی برآورد می شود؛ بنابراین اگر مالیات غیر عادلانه به نظر آید حق اعتراض وجود دارد.
اگر قراردادهایی را که تمبر غیر مالی دارند و به صورت رایگان می باشند، به حوزه مالیاتی تحویل دهیم، حوزه مالیاتی موظف به قبول آن می باشد.
قسمت مالیاتی موظف است پس از ارائه اظهار نامه مالیاتی طی مدت یکسال برگ تشخیص صادر کند و قبل از آن نیز یک اعلامیه به نام بند ۲ ماده ۹۷ ارائه دهد. در این اعلامیه اسناد و مدارک لازم ( برای اثبات میزان مالیات) از مودی خواسته می شود و بعد از آن برگ تشخیص به مودی ابلاغ شده و مودی طی مدت یک ماه حق اعتراض دارد.
مودی می تواند با ممیز به توافق برسد؛ در غیر اینصورت می تواند اعتراض رسمی شود. ابتدا اعتراض به هیات حل اختلاف بدوی رفته و پس از آن به هیات تجدید نظر می رسد.

مراحل و فرآیند تکمیل اظهارنامه مالیاتی الکترونیکی

  • پیش ثبت نام شماره اقتصادی ودریافت کدرهگیری
  • تایید اطلاعات پیش ثبت نام و دریافت پاکت نامه حاوی اطلاعات کاربری
  • ثبت نام شماره اقتصادی
  • تایید اطلاعات ثبت نام
  • دریافت و تکمیل اظهار نامه الکترونیک
  • ارسال اظهارنامه مالیاتی و دریافت کدرهگیری
  • دریافت و پرداخت قبوض پرداختی مالیات به صورت اینترنتی

 

 

برای مشاوره رایگان با ما تماس بگیرید

 

نوشته شده توسط:   مشاورین تهران و شرکا

جستجوهای مرتبط با ما شرکت حسابداری , شرکت حسابداری تهران، شرکت حسابداری در تهران، حسابداری تهران،حسابداری در تهران،  مشاوره مالی، مشاور مالیاتی، موسسه حسابداری ، موسسه حسابداری در تهران ، خدمات حسابداری، خدمات حسابداری تهران، خدمات مالیاتی

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره رایگان با متخصصین تی سی پی

صفحه اصلی - اسلایدر

آخرین ارسالات

واتساپ
تماس با ما