هزینه ها / اوراق مشارکت به همراه نکاتی از حسابداری دولتی

هزینه ها / اوراق مشارکت - TCP
فهرست محتوا

هزینه های جاری یا حسابداری اعتبارات هزینه

لایحه ی بودجه کشور هرسال توسط قوه مجریه به مجلس شورای اسلامی تقدیم میشود و پس از بررسی تصویب شده و جهت اجرا برای رئیس قوه مجریه ارسال میشود و رئیس جمهور آن را جهت اجرا به سازمان ها و دستگاه های زیر مجموعه ابلاغ میکند. هریک از دستگاه های اجرایی براساس بودجه تصویب شده با سازمان مدیریت موافقت نامه بودجه را امضا می نماید.

*برای ابلاغ درخواست وجهی از سوی واحد گزارشگر ابلاغ دهنده اعتبار به خزانه ارائه میشود خزانه پس از بررسی اعتبار تخصیص یافته درخواست میکند و تایید درخواست وجوه مربوط رابه حساب بانک پرداخت واحد گزارشگر واریز میکند. واحد گزارشگر ابلاغ دهنده اعتبار نیز سهم هریک از واحد های دریافت کننده اعتبار ابلاغی را براساس موافقت نامه انجام و به حساب بانک پرداخت مربوط آن ها حواله  فعالیت ها را به ذی حسابی و دستگاه اجرایی دریافت کننده اعتبار خزانه و دیوان محاسبات اعلام میکند .

*به دلیل اینکه حسابداری دولتی به صورت تعهدی ثبت میگردد بنایراین محل پولی که از خزانه دریافت میشود مشخص میگردد .

درآمد در خزانه به 3بخش تقسیم میشود :

1)درآمد عمومی / 2)درآمد اختصاصی / 3)سایر منابع و هدایا و کمک ها

طبق حسابداری تعهدی هر هزینه ای که انجام میشود باید مشخص گردد که از کدام محل این هزینه از خزانه آمده است همچنین اعتبار یا پولی که خرج میشود در 3بخش اعتبار مصوب یعنی بودجه کلی طرح که تصویب شده (اعتبار ابلاغی) و اعتبار تخصیص یافته یعنی مبلغی از اعتبار مصوب که قرار است خرج شود و اعتبار تامین شده یعنی مبلغی که جهت خرج آن تامین اعتبار گردیده مورد ثبت قرارمیگیرد.

*با ابلاغ اعتبار مسئولیت پاسخگویی منابع مربوط از واحد گزارشگرابلاغ دهنده به واحد گزارشگر ابلاغ گیرنده انتقال میابد. منابع مربوط به ابلاغ اعتبار می بایستی توسط خزانه به حساب بانک پرداخت واحد گزارشگر ابلاغ دهنده واریز و حداکثر تا پایان 20فروردین ماه سال بعد جهت اعتبار هزینه ای به حساب واحد گزارشگر ابلاغ گیرنده واریز شود. واحد گزارشگردریافت کننده اعتبار ابلاغی مبایست درپایان دوره مالی مانده وجوه مصرف نشده اعتبار را به حساب خزانه واریز و تاییدیه دریافت نماید تا تعهدات پرداخت نشده از آن محل در سال های بعد با رعایت مقررات پرداخت شود .

تعریف اوراق مشارکت

اوراق مشارکت نوعی اوراق بهادار با نام یا بی نام است که به موجب قانون نحوه انتشار اوراق مشارکت به قیمت برای مدت معین منتشر میشود و به سرمایه گذارانی که قصد مشارکت دارند واگذار میشود . دارندگان این اوراق به نسبت قیمت و مدت زمان مشارکت در سود حاصل از اجرای طرح مشارکت خواهند داشت .

اوراق مشارکت یا (اوراق قرضه ) در حسابداری دولتی

اوراق مشارکت یا (اوراق قرضه ) به عنوان یکی از ابزارهای مالی برای تامین کسری بودجه و اجرای طرح های عمرانی به کار میرود. استقراض عمومی از طریق انتشار اوراق مشارکت است. اصولا هدف از اوراق مشارکت تامین منابع مالی مورد نیاز برای اجرای طرح های عمرانی با مشارکت عمومی و یا اجرای سیاست های پولی در جهت جمع آوری نقدینگی موجود و هدایت آن به سمت امور زیربنای تولیدی است. اوراق مشارکت معمولا به 2صورت انتشار میشود:

الف) اوراق مشارکتی که برای تامین مالی یه طرح انتفاعی خاص بوده و دستگاه اجرایی مشخصی مسئول انتشار آن است مثل طرح پتروشیمی برای وزرات نفت .

ب) اوراق مشارکتی که توسط خود دولت انتشار و در جهت تامین مالی طرح معینی است .

بانک عامل

بانکی است که از طرف ناشر اوراق نسبت به عرضه اوراق برای فروش پرداخت سود علی الحساب و قطعی بازپرداخت اصل مبلغ اوراق مشارکت در سررسید یا باز خرید  آن قبل از سررسید کسر و پرداخت مالیات مربوط اقدام میکند .

 

برای مشاوره رایگان با ما تماس بگیرید

 

نوشته شده توسط:   مشاورین تهران و شرکا

جستجوهای مرتبط با ما شرکت حسابداری , شرکت حسابداری تهران، شرکت حسابداری در تهران، حسابداری تهران،حسابداری در تهران،  مشاوره مالی، مشاور مالیاتی، موسسه حسابداری ، موسسه حسابداری در تهران ، خدمات حسابداری، خدمات حسابداری تهران، خدمات مالیاتی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره رایگان با متخصصین تی سی پی

صفحه اصلی - اسلایدر

آخرین ارسالات

واتساپ
تماس با ما