محاسبه فوق العاده ماموریت

فوق العاده ماموریت_مشاورین تهران و شرکا

فهرست محتوا

به کارگران و کارمندانی که بر اساس قرارداد یا موافقتهای بعدی به ماموریتهایی خارج از محل خدمت خود اعزام میگردند فوق العاده ماموریت تعلق می‌گیرد. در هنگام محاسبه فوق العاده ماموریت شرط بر این است که کارگر برای انجام کار حداقل ۵۰ کیلومتر از محل کار اصلی خود دور گردد و یا مجبور باشد حداقل یک شب در محل مأموریت توقف کند.

در محاسبه فوق العاده ماموریت این مبلغ برابر با یک روز حقوق معمول  است. به این معنا که در ازای یک روز ماموریت علاوه بر یک روز حقوق عادی ، یک روز حقوق ثابت هم به‌عنوان حق ماموریت دریافت مینماید که از مزد پایه ی روزانه ان فرد نباید  کمترشود.

چند نکته در ارتباط  با فوق العاده ماموریت

  • انجام وظیفه در طی مأموریت همانند انجام وظیفه درمحل کار اصلی میباشد و از این رو  هر نوع حادثه ای که  درمدت مأموریت اتفاق افتد حادثه ضمن کار محسوب میشود. در صورتیکه برای افرادی که به ماموریت اعزام شده اند حادثه ای رخ دهد حادثه ی ناشی ازکار محسوب میشود. و فرد مورد نظر مشمول دریافت مستمری ناشی از کار میشود و در صورت فوت خانواده ی وی از مستمری بر خوردار میشوند. لازم به ذکر است این موضوع با سابقه کار فرد ارتباطی ندارد.
  • در صورتی که کارگر از انجام دادن دستور کارفرمای خود در رابطه با اعزام به ماموریت سرپیچی کند چنانچه در قرارداد اولیه و یا در شرح شغل کارگر اعزام به ماموریت پیش بینی نشده باشد کارگر تکلیفی برای انجام ماموریت (موضوع ماده ی 46 قانون کار) ندارد. عدم انجام ان قصور در انجام وظیفه نمیباشد.
  • در قانون کار محدودیتی از لحاظ مدت زمان ماموریت پیش بینی نگردیده است و مشخص کردن مدت ان با رعایت ماده ۴۶ قانون کاراز طریق  توافق طرفین خواهد بود.

نکاتی در رابطه با محاسبه فوق العاده ماموریت

  • علاوه بر فوق العاده مأموریتی که در ماده ی 46 قانون کار پیش بینی شده کارفرما مکلف به تهیه ی وسیله ی رفت و برگشت کارگران و هزینه ی رفت و امد انها است. در رابطه با هزینه خوراک مسئولیتی ندارد و هزینه ی محل اقامت نیز با توافق طرفین صورت میگیرد.
  • بر اساس ماده ۴۶ قانون کار در محاسبه فوق العاده ماموریت در صورتیکه شرایط خاص باعث انجام ماموریت بیش از یک بار در روز بشود ماموریتهای انجام شده در یک روز مجموعا یک مورد محسوب میشود  و فوق العاده مأموریت برای یک روز پرداخت میشود.
  • فوق‌العاده ماموریتی که به فرد پرداخت می‌گردد، مشمول کسر حق‌بیمه نمیباشد. ولی بهتر است یک نسخه از حکم ماموریت به سازمان تامین‌اجتماعی ارسال گردد  تا در صورتی که کارگر درطی  ماموریت دچار حادثه شود  و به خدمات درمانی یا مستمری نیاز  پیدا کرد بتواند با سهولت تحت حمایت‌ قرار گیرد.

 

 

برای مشاوره رایگان با ما تماس بگیرید

 

نوشته شده توسط:  مشاورین تهران و شرکا

جستجوهای مرتبط با ما شرکت حسابداری , شرکت حسابداری تهران، شرکت حسابداری در تهران، حسابداری تهران،حسابداری در تهران،  مشاوره مالی، مشاور مالیاتی، موسسه حسابداری ، موسسه حسابداری در تهران ، خدمات حسابداری، خدمات حسابداری تهران، خدمات مالیاتی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره رایگان با متخصصین تی سی پی

صفحه اصلی - اسلایدر

آخرین ارسالات

واتساپ
تماس با ما