حضور شرکت های خارجی‌ در صنعت کارگزاری‌ ایران

ورود شرکت های خارجی به بازار سرمایه ایران
فهرست محتوا

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار گفت: به تازگی یک شرکت ایتالیایی بخشی از سهام یک شرکت کارگزاری ایران را خریداری کرده است.

به گزارش خبرگزاری تسنیم؛ شاپور محمدی در مراسم آغاز به کار چهارمین نمایشگاه بانک، بورس و بیمه که در روز دوشنبه در جزیره کیش برگزار شد گفت: با شفافیت موجود در بازار سرمایه ، پتانسیل خوبی برای حضور سرمایه‌های خارجی وجود دارد و این بازار به عنوان یکی از درگاههای اصلی ورود سرمایه خارجی مطرح است؛ به این دلیل که این بازار ریسک کم و سودآوری بالایی دارد و همچنین قوانین حمایت از سرمایه گذاران خارجی به خوبی در ایران تدوین شده است.

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار خاطر نشان کرد: این سازمان در راستای شفاف سازی، توسعه گزارشگری مالی بین المللی را با همکاری بانک مرکزی و بیمه مرکزی در دستور کار خود قرار داده است؛ ضمن اینکه تدوین دستورالعمل شناسایی مشتریان حقیقی و حقوقی در بازار سرمایه این اطمینان را می دهد که قوانین مرتبط با مبارزه با پولشویی و تامین مالی تروریسم رعایت شود.

وی با اشاره به این که خوشبختانه سه مجوز برای سه موسسه رتبه بندی داخلی که شریک خارجی دارند، صادر شده است ادامه داد: امیدواریم موسسات خارجی نیز کمک کنند تا اوراق منتشره در بازار سرمایه ایران، از رتبه قابل اتکا برخوردار باشد.

محمدی اذعان داشت: در این راستا مشارکت در تدوین لایحه حاکمیت شرکتی نیز صورت گرفته و این مقوله نیز در حوزه بیمه مرکزی و بانک مرکزی و سازمان بورس در حال پیگیری است.

وی افزود: این موارد از جمله مواردی هستند که به سرمایه گذاران خارجی اطمینان می دهد تا مدیران شرکتها و حسابرسان داخلی، در راستای منافع سرمایه گذاران گام برداشته و اطمینان معقولی در حفاظت و صیانت از سودهای ایجاد شده در شرکت به نفع سرمایه گذاران ارایه دهد.

سخنگوی سازمان بورس در ادامه با اشاره به این که نمادهای معاملاتی شرکتهای پذیرفته شده در بورس تهران و فرابورس، حداکثر تا 90 دقیقه در شرایط عادی و در شرایطی که اطلاعات ارایه نشود، تا 30 روز بیشتر بسته نخواهد شد اضافه کرد: این در حالی است که در گذشته برخی نمادها بیش از یکسال هم متوقف مانده بودند.

محمدی با اشاره به این که راه اندازی بازارهای مشتقه نیز در دستور کار قرار گرفته و نقش مهمی در ثبات بخشی به بازار سرمایه دارد، از انعقاد اولین قرارداد آپشن اختیار خرید و فروش، در آذرماه سال گذشته یاد کرد و گفت: در حوزه سکه طلا و سهام شرکتهای مختلف، این ابزار تعریف شده و در حال معامله است؛ ضمن اینکه بنا داریم که عضویت خود در آیسکو را از حالت ناظر به عادی تبدیل کرده و با هند، یونان، آلمان، عمان و کره جنوبی، ارتباطات موثری برقرار نماید.

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار همچنین با بیان این که در حوزه انتشار اوراق نیز امیدواریم با کشورهای مختلف همکاری نماییم اظهار داشت: نحوه مشارکت سرمایه گذاران خارجی در نهادهای مالی ایران هم بحث بسیار مهمی است که به تازگی یک شرکت ایتالیایی، بخشی از سهام یک شرکت کارگزاری ایران را خریداری کرد، بنابراین باید در اقتصاد دنیا سهیم شد و به دیگران هم از اقتصاد خود، سهم بدهیم.

محمدی همچنین به همکاری بورس کالای ایران با هند اشاره کرد و گفت: امکان تامین مالی برای کسانی که در حوزه کالا فعالیت دارند، فراهم است؛ ضمن اینکه سرمایه گذاری خارجی در ایران نیز رشد مناسبی داشته است و از 813 سرمایه گذار حقیقی و حقوقی در سال 95 به 944 سرمایه گذار حقیقی و حقوقی در پایان مهرماه سال 96 رسیده ایم که این یک رشد مناسب است.

به گفته وی؛ منابع مالی که در این حوزه وارد شده نیز 33 درصد رشد داشته است که البته حجمی که توان جذب آن وجود دارد، بسیار بالا است.

منبع: http://tn.ai/1560783

جستجوهای مرتبط با ما شرکت حسابداری , شرکت حسابداری تهران، شرکت حسابداری در تهران، حسابداری تهران، حسابداری در تهران،  مشاوره مالی، مشاور مالیاتی، موسسه حسابداری ، موسسه حسابداری در تهران ، خدمات حسابداری ، خدمات حسابداری تهران، خدمات مالیاتی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره رایگان با متخصصین تی سی پی

صفحه اصلی - اسلایدر

آخرین ارسالات

واتساپ
تماس با ما