حسابرسی داخلی و یا حسابرسی عملیاتی چیست

حسابرسی-داخلی-و-یا حسابرسی-عملیاتی-چیست---شرکت-حسابداری-مشاورین-تهران-و-شرکا

حسابرسی داخلی و یا حسابرسی عملیاتی چیست؟

حسابرسی

حسابرسی عبارت است از جمع آوری شواهد و اظهار نظر نسبت به صورت های مالی بصورت مستقل و همینطور ارزیابی عملکرد مدیریت و بررسی کارایی و اثر بخشی شرکت و بررسی کنترل های داخلی شرکت.

گزارش حسابرسی نقش عمده ای در رابطه با تصمیم گیری های برون سازمانی و درون سازمانی دارد و شرکت حسابداری / موسسه حسابداری به مدیران و سرمایه گذاران تاکید می کند که در خصوص بررسی انتخاب حسابرس و کارشناسان حسابرسی نهایت دقت را کنند.

حسابرسی باید بصورت مستقل انجام شود و جدا از هرگونه دخالت داخلی و خارجی و بدون هیچگونه تاثیر داخلی و خارجی.

انواع حسابرسی

حسابرسی صورت های مالی ، حسابرسی رعایت ، حسابرسی عملیاتی ( حسابرسی داخلی )

شرکت حسابداری / موسسه حسابداری میتواند در خصوص حسابرسی  عملیاتی (حسابرسی داخلی) مشاوره های لازم را به اشخاص حقوقی بدهد و فعالیت های لازم را در این خصوص انجام داده و نیاز های مدیران را برآورده سازد.

کاربرد گزارشات حسابرسی

حسابرسی صورت های مالی توسط حسابرسان مستقل انجام می شود و حسابرس مستقل با جمع آوری شواهد و بررسی کنترل های داخلی شرکت های نسبت به صورت های مالی  اظهار نظر کرده و اشخاص برون سازمانی مانند : بانک های،سرمایه گذاران، اعتبار دهندگان و… باتوجه به بصورت های مالی تایید شده توسط حسابرسان مستقل در مورد موسسه مد نظر تصمیم گیری می کنند.

حسابرسی رعایت  هم بیشتر در موسسات دولتی و بانک های کاربرد دارد و درمورد رعایت قوانین و بخشنامه های می باشد.

گزارش حسابرسی عملیاتی کابرد داخلی و درون سازمانی داشته و در تصمیم گیری مدیران موثر است و شرکت حسابداری / موسسه حسابداری میتواند کارهای حسابرسی داخلی اشخاص حقوقی را انجام دهد و با توجه به کارشناسان توانمند و باسابقه ی خود این اطمینان را می دهد که روند حسابرسی داخلی موسسات توسط شرکت حسابداری / موسسه حسابداری به بهترین شکل ممکن انجام میشود و به سرانجام میرسد.

حسابرسی عملیاتی (حسابرسی داخلی)

حسابرسی عملیاتی عبارت است از بررسی کارایی و اثر بخشی شرکت و همینطور بررسی پیش روی مدیران به سمت اهداف شرکت. شرکت حسابداری / موسسه حسابداری به اشخاص این تاکید را می کند که واحد حسابرسی داخلی نقش مستقیم و بسزایی در تصمیم گیری های داخلی شرکت و همینطور کنترل های داخلی شرکت دارد.

حسابرسان داخلی با تهیه ی گزارشات مد نظر مدیریت و همینطور میزان سنجش کارایی و اثر بخشی میتوانند نقس مهمی در تصمیم گیری های مدیریت داشته باشند و شرکت حسابداری / موسسه حسابداری در این خصوص با توجه با موقعیت خود و همینطور سابقه  کاری و علم خود این اطمینان را به مدیران می دهد که میتواند همراه مناسب و خوبی برای مدیران در این خصوص باشد.

حسابرسی عملیاتی (حسابرسی داخلی) با توجه به فرایند های کنترهای داخلی خود نقش بسزایی در پیش روی روند فعالیت های مالی و مالیاتی شرکت بصورت صحیح دارد.

و همینطور حسابرسی داخلی بدلیل کنترل های داخلی و برسی روند شرکت ، کار حسابرسی صورت های مالی و حسابرسان مستقل را هموارو آسان می کند.

شرکت حسابداری / موسسه حسابداری در خصوص  کامل بودن گزارشات حسابرسی عملیاتی بخصوص گزارش کارایی و عملکرد تاکید بسیاری دارد زیرا گزارش کارایی و اثر بخشی نقش قابل توجه ای در تصمیم گیری های مدیریت دارد.

_کارایی عبارت است از استفاده منابع با بیشترین صرفه ی اقتصادی و  همینطور کارایی منابع مصرف شده برای رسیدن به اهداف شرکت را بررسی می کند . و مدیران موفق مدیرانی هستند که کارایی منابع شرکت را بالا ببرند و از منابع در اختیار شرکت حداکثر استفاده را نمایند و شرکت حسابداری / موسسه حسابداری با توجه به تجربیات و علم بالای خود در زمینه های مالی و مدیریتی میتواند مشاوره های لازم را به مدیران برای افزایش کارایی شرکت دهد.

_اثر بخشی عبارت است از پیش روی مدیران با توجه  به منابع در اختیار آنها به سوی اهداف اصلی شرکت ،به عبارت دیگر اثر بخشی نشان می دهد که مدیران به چه میزان در رسیدن به اهدف شرکت موفق عمل کرده اند.

 مشاوره ی تکمیلی شرکت حسابداری / موسسه حسابداری در مورد حسابرسی عملیاتی (حسابرسی داخلی)

میتوان گفت که حسابرسی عملیاتی (حسابرسی داخلی) نسبت به حسابرسی صورت های مالی و رعایت کاربردی تر بوده. حسابرسان عملیاتی زیر نظر مدیران موسسه کار می کنند و با توجه به نیاز های مدیران گزارش تهیه کرده و باتوجه به فعالیت موسسه کنترل های داخلی را تهیه ، تدوین و اجرا می کنند. حسابرسان داخلی میتوانند مدیران را در زمینه ی رسیدن به اهداف با حداقل هزینه، انجام دادن کار ها به خوبی و دقیق و همینطور افزایش تولید  ،افزایش فروش و یا بهبود خدمات یاری نمایند.

شرکت حسابداری / موسسه حسابداری به اشخاص حقوقی این پیشنهاد را می دهد برای انجام امور حسابرسی داخلی خود به کارشناسان زبده ی ما مراجعه نمایند تا کارهای مربوطه به بهترین شکل انجام شود. لازم به ذکر است که حسابرسان عملیاتی میتوانند با مشاوره های خود به مدیریت در تصمیم گیری های مدیران نقش مهم و بسزایی داشته باشند و میتوان گفت حسابرسی عملیاتی یکی از انواع خدمات مشاوره ای و کنترلی مدیریت است.

 

نوشته شده توسط مشاورین تهران و شرکا

جستجوهای مرتبط با ما شرکت جسابداری : شرکت حسابداری تهران، شرکت حسابداری در تهران، حسابداری تهران، حسابداری در تهران،  مشاوره مالی، مشاور مالیاتی، موسسه حسابداری ، موسسه حسابداری در تهران ، خدمات حسابداری ، خدمات حسابداری تهران، خدمات مالیاتیدیدگاه بگذارید

  Subscribe  
Notify of

دیدگاه بگذارید

  Subscribe  
Notify of